Іноді молоді батьки губляться в термінах та не можуть збагнути, що таке БЦЖ і для чого потрібна проба Манту. А різниця між ними, до речі, суттєва.

Власне, абревіатура «БЦЖ» – це ніщо інше, як жива вакцина проти туберкульозу. Таке щеплення мають робити кожному немовляті (за винятком випадків, коли є протипоказання). Переважно вакцинація проти туберкульозу виконується на 3–5 добу життя малюка в пологовому будинку. Недоношених дітей щеплюють тоді, коли їхня вага досягне 2,5 кг. Якщо з якихось причин маля не було вакциноване невдовзі після народження, то щеплення можна отримати в сімейного лікаря чи педіатра, який опікується здоров’ям дитини.

Вакцинація БЦЖ одноразова. «На згадку» про себе вона зазвичай залишає маленький шрам. Щоправда, трапляється, що рубчик не формується, але це не критично, якщо є задокументований факт проведення такого щеплення.

Щодо проби Манту (туберкулінодіагностики), то під цим визначенням мається на увазі дослідження, яке застосовується у випадку, якщо малюк має підвищені ризики захворіти на туберкульоз. Цей тест призначається індивідуально – у разі, якщо лікаря насторожують результати опитування та медичного огляду дитини.

Пробу Манту виконують внутрішньошкірно на передпліччі. Орієнтовно на другий день у місці введення туберкуліну шкіра ущільнюється і трохи червоніє. Це так звана папула. Її розмір лікар перевіряє на третій день після проведення скринінгу.

Якщо реакція Манту виявилася позитивною, то це не привід відразу впадати в паніку, оскільки такий результат не є стовідсотковим доказом наявності туберкульозу. Педіатр/сімейний лікар надасть ґрунтовні роз’яснення та за потреби скерує до фтизіатра. Пам’ятайте: проба Манту, так само як і профілактичні щеплення, важливі для здоров’я малюка.